10 технічних прогнозів gg на 2022 рік: безпілотна доставка, метавселена цукерберга і складаний iphone

22

Серед приємних традицій, заведених давним-давно в далекій-далекій галактиці у редакції gg є прогнозування нашого з вами майбутнього. Для нас це ще одна можливість оцінити підсумки року, що минає, подивитися які технології і тенденції з’явилися, розвивалися або демонстрували потенціал для зростання. І дати свою оцінку-які з них отримають свій розвиток і продовження в наступному календарному році. Список складається з 10 пунктів, кожен з яких має рівний пріоритет по відношенню до інших. І ось, що, на думку редакції, нас чекає в 2022 році.

Прогнози на 2021 рік: збулися 6 з 10

Будь-які прогнози мало цікаві без оцінки їх результативності, тому спочатку ми згадаємо про що ми писали в аналогічному прогнозі на 2021 рік. І звіримося які з них збулися, а які, навпаки, неправильно вплинули на нашу інтуїцію і розрахунки.

1. Масовий перехід смартфонів на дисплеї з частотою 90 герц і вище ✅

З 284 смартфонів, які продає зараз rozetka (без урахування маркетплейсу) частота оновлення екрану в 60 герц залишилася у 91 моделі. Частотою в 90 герц можуть похвалитися 34 моделі, але у 75 моделей частота оновлення екрану вже 120 герц, а у 7 (це геймерські смартфони asus, zte і motorola moto edge 20, що примкнула до них) — вже 144 герц. За ще 77 моделям даних в базі майданчика немає даних, але вже зрозуміло, що тренд відбувся, і частота 60 герц поступово відходить у минуле в екранах смартфонів. Ми впевнені, що це можна вважати вже масовим явищем.

2. поява на ринку смартфонів з підекранною фронтальною камерою ✅

Якщо в минулому році ми вперше познайомилися з технологією прихованої під екраном фронтальної камери в смартфоні axon 20 5g, який офіційно не продавався на нашому ринку, то в цьому році з’явився samsung galaxy z fold 3, який вільно продається, і у якого теж є підекранна камера. Технологія все ще недосконала і, напевно, буде поліпшуватися (zte вже випустила другу версію свого смартфона, де поліпшила роботу камери, але вона теж не продається у нас офіційно). Тому масової цю технологію назвати ще не можна, але факт залишається фактом — у продажу такий смартфон з’явився.

3. використання технології ультрабыстрых зарядок ✅

Швидка зарядка — це те, що всі ми дуже любимо і цінуємо настільки високо, що готові жертвувати зносом акумулятора (справедливості заради — за 2 роки щоденної зарядки будь акумулятор стане втрачати свою ємність, незалежно від того, якого типу зарядку використовувати, тому з точки зору споживача цією загрозою можна знехтувати). Цього року почалися продажі смартфона xiaomi 11t pro, який повністю заряджається всього за 20 хвилин (і ми переконалися в цьому) завдяки монструозной 120-ватної зарядці, що входить в комплект поставки смартфона. Ще можна згадати про модель oneplus nord 2 5g, яка у нас не продається, але її можна купити на aliexpress. І яка заряджається за 35 хвилин (що ми теж перевірили). Тобто технологія використовується, і є підстави вважати, що буде розвиватися і далі, і з’являтися в більшій кількості смартфонів.

4. realme увійде в топ-3 продажів смартфонів на українському ринку ❌

А ось цей прогноз не збувся від слова зовсім. За результатами 3 кварталу 2021 року realme (підсумки року будуть відомі ближче до весни) не потрапила навіть до п’ятірки лідерів. Якщо за перші два місця б’ються два сучасних гіганта-xiaomi і samsung, позиції яких зараз недосяжні, то третє місце є перехідним призом, який найчастіше дістається смартфонам tecno. Які явно обходять всіх інших гравців в питаннях дистрибуції і присутності на полицях в магазинах. Шкода, що realme так і не змогла розкрити свій потенціал, шанси у марки були.

5. Huawei випустить перший смартфон на операційній системі harmony, він буде бюджетним ❌

Ще один нездійснений прогноз. Тобто, звичайно, huawei випустила свої перші смартфони на власній операційній системі harmony, але компанія відразу пішла ва-банк і представила спочатку флагманський смартфон huawei p50, хоча першим пристроєм на harmony став планшет huawei matepad 11. І тільки потім був анонсований смартфон nova 9 в середньому ціновому сегменті.

6. samsung випустить смартфон зі згинається екраном з цінником $1000-1200 ✅

Прогноз, який, можливо, і виглядав малореалістичним (так, редакція gg вірить в майбутнє цього сегмента, про що регулярно пише вже не один рік), але збувся. Наймасовіший смартфон зі згинається екраном 2021 року-samsung z flip 3 стартував в україні з цінником 30 999 гривень (близько 1150 доларів сша) в роздробі в серпні. Сьогодні молодшу версію можна купити за 24 999 гривень, що становить приблизно 920 доларів. Не знаю як вам, а мені подобається точність цього прогнозу.

7. виробники стануть масово відмовлятися від зарядних пристроїв в коробці з новим смартфоном ❌

Можемо зітхнути з полегшенням — цей прогноз не збувся. Ініціативу apple ніхто з виробників смартфонів (поки) не підтримав, за винятком окремих (і дорогих) моделей samsung. Все це, звичайно, не виключає подібного відмови в майбутньому, але в 2021 році коробки з новими смартфонами без зарядного пристрою не стали масовим явищем. Не збулося.

8. Гонка діагоналей смартфонів закінчиться ✅

А ось в історії з гонкою діагоналей смартфонів в 2021 році, схоже, поставили остаточну крапку. Невелика ретроспектива: iphone 11 pro max (2019) — 6.5″, iphone 13 pro max (2020) — 6.7″, iphone 13 pro max (2019) — 6.7″. Тепер samsung: galaxy s10 +(2019) — 6.4″, galaxy s20 ultra (2020) — 6.9″, galaxy s21 ultra (2019) — 6.8″. Тобто саме в 2021 році діагоналі флагманських смартфонів перестали рости і зафіксувалися на рівні близькому, але не наближається до 7 дюймів. Прогноз збувся.

9. Використання алгоритмів для автоматизованого управління налаштуваннями смартфона ❌

Незважаючи на те, що сценарії bixby, що з’явилися в смартфонах samsung в 2020 році, являють собою реалістичне майбутнє роботи алгоритмів, здатних не просто зробити наше життя трішки комфортніше і працювати персоніфіковано, надії на те, що інші виробники кинуться в цьому напрямку, не виправдалися. Можливо, причина в тому, що samsung обклала ці сценарії з усіх боків патентами. Можливо, в тому, що відсоток їх використання споживачами виявився недостатньо великим, щоб витрачати ресурси розробки на це. При тому, що редакція, в цілому, gg вірить в майбутнє таких алгоритмів, факт залишається фактом: не в 2021 році. Не збулося.

10. ми побачимо windows-ноутбуки на arm-процесорах, але щось знову піде не так ✅

Хоча наживо windows-ноутбуки на arm-процесорах редакція gg так в 2021 році так і не побачила, крім microsoft їх анонсували, як мінімум, acer і samsung. Але щось передбачуване пішло не так, тому ніякого впливу на ринок вони так і не принесли (на відміну від, наприклад, нової лінійки макбуків на arm-процесорах apple другого покоління). Тому ми схильні віднести цей прогноз до збулися.

Також повністю збувся і прогноз в традиційному бонус-пункті: ніяких сенсорних екранів в макбуках ми так і не побачили. Цей бонус-прогноз переходить на наступний рік.

Прогноз на 2022 рік

Минулорічний прогноз редакції gg збувся на 60%, подивимося через рік наскільки буде точним нам прогноз на 2022 рік. Він, традиційно, складається з 10 пунктів (подобається нам це число).

1. Нас чекає ще більше моделей смартфонів зі згинається екраном (ні, не apple)

Головною перешкодою для зростання цього ринку сьогодні є, як не дивно, дефіцит згинаються екранів. Швидко наростити виробництво таких екранів фізично неможливо, тому ринок буде розвиватися хоч і високими темпами, але не так швидко, як міг би. Виробництво смартфонів зі згинаючими екранами буде рости на сотні відсотків на рік. При цьому ціни будуть знижуватися (але не в рази, а скоріше відсотків на 20 в рік, тобто ми можемо очікувати появи смартфонів зі згинається екраном з ціною нижче $1000 — на рівні $800). При цьому варто очікувати появи ще більшої кількості моделей таких смартфонів, крім samsung, яка, безумовно, збереже беззастережне лідерство в цьому зростаючому, дорогому і перспективному сегменті. А ось виходу iphone зі згинається екраном доведеться почекати ще кілька років. Зате потім apple ка-а-а-ак переобретет складається смартфон, що власники iphone неминуче кинуться його купувати.

2. Смарт-годинник стане витісняти смарт-браслети

Ера смарт-браслетів почалася років 10 тому, з появою моделей на кшталт jawbone. Коштували вони від $200 і не мали навіть дисплея — для зчитування будь-якої інформації їм потрібен був смартфон з встановленимДокладання. З тих пір розумні браслети сильно еволюціонували, обзавелися новими датчиками (пульс, рівень кисню в крові) і кольоровими дисплеями. Але на цьому їх розвиток має зупинитися і після появи безконтактної оплати, їм вже нічим нас здивувати. Їх час проходить, настає час смарт-годин: вони використовують дисплей більшого розміру, на якому відображається більше інформації. Вони дозволяють більшу ступінь кастомізації (наприклад, вибору циферблатів). Більша різноманітність у формі самого дисплея (круглий або прямокутний). Великі розміри дозволяють розмістити в годиннику більше корисної електроніки-наприклад, gps-модуль, модуль esim або мікрофон з динаміком для відповіді на дзвінок. У годиннику вже можливо якусь подобу вимірювання екг. Вже зараз rozetka пропонує 131 модель браслетів і 500 моделей годинників. Ми впевнені в тому, що в кінці 2022 року цей розрив збільшиться ще більше.

3. Буде більше спроб створити superapp, але всі вони проваляться

Створення величезної, замкнутої на саму себе, екосистеми — мрія будь-якого сервісу. Де користувачі можуть спілкуватися, здійснювати покупки і розважатися переглядами відео, читанням новин і обговоренням локальних тем. Спочатку в суперприклад вдалося зіграти китайської wechat, компанії tencent. Додаток народилося з месенджера, але потім еволюціонувало в закриту систему з мільярдом користувачів. Ігри в суперприкладення тривають і зараз-туди, наприклад, йде telegram, все нові (та й старі, типу viber) гравці намагаються всіма силами розвинути свій додаток до суперприкладення, щоб користувачі могли проводити всередині оплату і прив’язувати свої банківські карти. Цим шляхом йдуть (або йшли — київстар, наприклад, відмовився від месенджера veon, нав’язаного батьківською компанією) оператори мобільного зв’язку. У lifecell є свій bip і своя платіжна система, запозичена у материнської компанії turkcell (у якої, до речі, в туреччині є всі шанси виростити свою екосистему і замкнути всю її в одному суперприкладенні). В україні над суперприкладенням працює альфа-банк, воно називається sense. Його інтерфейс намагається бути всім для всіх, але перспективи цього додатка стати суперприкладенням в початковому сенсі цього слова, вельми туманні. Отже, наш прогноз полягає в тому, що в 2022 році таких спроб буде ще більше (наприклад, ринок застиг в очікуванні дій вийшла на український ринок казахської kaspi), але всі вони не приведуть до народження наднової зірки — суперприкладення. Тому що для успіху в україні потрібно бути одночасно додатком приватбанку, olx, rozetka і viber (а, «для повного щастя», ще й uber), що в нинішніх умовах рішуче неможливо.

4. 5g-смартфонів стане ще більше, але 5g-мережі в україні все ще не з’являться

Капітан очевидність повідомляє, що виробництво чіпсетів з підтримкою 5g буде зростати, відповідно, буде і більше проводитися смартфонів з підтримкою 5g. Але в україні ця можливість все одно поки не буде давати покупцю ніяких переваг (хоча до кінця 2022 року продавці зможуть оперувати актуальним до того моменту поняттю «5g ready». Але на розгортання 5g-мереж українськими операторами в 2022 році розраховувати не доводиться в силу декількох факторів, головними з яких є відсутність у операторів ліцензії на нові частоти разом з відсутністю технологічної нейтральності, і відсутність ентузіазму у самих операторів, які ще не переварили шок інвестицій в мережі 4g (які якраз, навпаки, будуть продовжувати рости весь 2022 рік). Зате є шанс, що у всіх операторів з’явиться volte, як один з кроків на шляху до 5g.

5. Метавселенная цукерберга все ще буде красивою казкою

Незважаючи на оголошені плани главою facebook (компанія вже називається meta, як всі пам’ятають) створювати віртуальну метавселенную і інвестувати в технології доповненої і віртуальної реальності мільярди доларів на рік, в 2022 році ми і близько не побачимо ніякого нового і дивного цифрового світу з блекджеком аватарами і ось цим ось всім. Причина банальна — для цього немає ні технологій, не передумов. Точніше передумови є (зрештою, ми вже багато часу проводимо у віртуальному світі, якщо ви читаєте цей текст зі смартфона, ви вже частково перебуваєте в цифровому світі), але вже існують і успішно розвиваються подібні всесвіти — minecraft, robolox, second life, де вже багато років обертаються величезні гроші. Нічого такого, що привело б нас у світ фільму «першому гравцеві приготуватися» у людства поки ще немає. І нічого не з’явиться за рік, якими б не були суми інвестицій. Та й людство поки не готове до костюмів віртуальної реальності. А vr-шоломи вже років 25 як ніяк не вийдуть зі стадії «перспективної технології», постійно вдосконалюючись при цьому, але так і не досягаючи точки, після якої настане прорив і вибухове зростання. Не кажучи вже про те, що такі шоломи сьогодні — це вимушений компроміс між автономністю і продуктивністю (виберіть один пункт).

6. Початок ери безпілотної доставки

З 2022 року ми очікуємо в україні відлік ери безпілотної доставки. Першовідкривачем стане, само собою, нова пошта, яка запустить в комерційну експлуатацію авіадоставку спочатку з києва в обласні центри, а потім і між ними. Як це буде виглядати і які бпла планується використовувати, ми вже з’ясували. Взагалі у нової пошти грандіозні плани на всі ці нові засоби доставки і автоматизації, але вони, по більше частини, поки ще в стадії експериментів. А ось відправити термінову (інші буде просто економічно недоцільно) посилку безпілотником з одного великого міста в інший за розумні гроші, можна вже буде в 2022 році.

7. Зростання популярності хмарних сервісів для ігор

Незважаючи на проблеми в розвитку хмарного геймінгу, схоже, ситуація поступово змінюється і ми стоїмо у межі, після якої хмарні технології для ігор отримають свій розвиток. Ситуацію посилює (або, навпаки — позитивно впливає, залежить від точки зору) дефіцит електронних компонентів у всьому світі, в результаті якого реальні, а не рекомендовані роздрібні ціни на відеокарти перевищили всі розумні (а потім і нерозумні) межі. Кінця краю дефіциту на горизонті поки не видно, тому щомісячна підписка на хмарний сервіс може виглядати привабливим, якщо не сказати прямо — більш вигідним рішенням, ніж покупка дорогої відеокарти, яка до того ж все одно застаріє вже через рік (а то і швидше). Факт запуску в україні сервісу boosteroid, про який ми вперше дізналися з презентації телевізорів kivi (в яких встановлено його додаток для android tv) побічно підтверджує, що ринок дозрів. Формально сьогодні в україні офіційно доступний ще й сервіс nvidia geforce now, але його найближчі до нас сервера все одно встановлені за межами україни, що збільшує час відгуку. У підсумку, редакція gg прогнозує зростання популярності хмарних сервісів для ігор в 2022 році, який може вилитися в офіційний запуск (або навіть запуски декількох) глобальних гравців (крім nvidia подібні сервіси є у microsoft і google). Також можна очікувати появи (за прикладом kivi) нових варіантів колаборацій хмарних сервісів з іншими українськими компаніями (наприклад, великими провайдерами інтернету та операторами мобільного зв’язку).

8. Сенсори відбитків пальців на задній панелі смартфона підуть в минуле

Коли в смартфонах з’явилися перші датчики відбитків пальців, їх розміщували на задній панелі смартфона, і це виглядало зручно — легко було звикнути до того, щоб палець сам лягав на потрібне місце. Але час показав, що розміщення такого датчика в кнопці живлення на бічній панелі, практичніше. А в старших моделях з’явилося більш високотехнологічне рішення-датчик тепер може бути вмонтований в область під дисплеєм. До того ж смартфони стали часто носити в чохлах (в основному силіконових, які китайські виробники ще стали включати в комплект поставки), а зайвий отвір в чохлі призводить до того, що навколо нього збирається зайвий пил. Таким чином вже зараз сканер відбитків пальців на задній панелі залишився тільки у бюджетних моделей. Ми очікуємо, що їх число, якщо не зникне повністю, то значно зменшиться в порівнянні з цим роком. (для порівняння статистики через рік: rozetka на кінець 2021 року пропонує 61 модель смартфона з розміщенням сканера збоку, 52 — з розміщенням під екраном і 20 — з розміщенням ззаду).

9. На ринку з’явиться більше короткофокусних лазерних проекторів для домашнього кінотеатру

Є відразу кілька факторів, які підводять нас до неминучості появи більшої кількості моделей короткофокусних проекторів. По-перше, ринок телевізорів переживає справжній ренесанс-пандемія змусила мільярди людей у всьому світі сидіти вдома, а тут ще бурхливе зростання сервісів потокового відео, яких кілька років тому ще не існувало. По-друге, зростання діагоналей телевізорів просто зупинився-після85 дюймів створити панелі більшого розміру важко. Особливо, якщо враховувати якими тонкими (а значить і більш крихкими) вони стали. А до епохи телевізорів, що розгортаються на всю стіну і продаються погонним метрами, доведеться почекати ще з десяток років. По-третє, дефіцит електронних компонентів торкнувся і телевізорів-їх чекає неминуче подорожчання (особливо помітне у бюджетних моделей, звичайно). Все це відкриває перспективи для зростання іншої товарної категорії і покупцям пора звернути увагу на можливості проекторів, які значно зросли за останні роки. Приклад того ж samsung the premiere наочно показав в цьому році, що при всій своїй немаленькій ціні, він є вигідною покупкою для тих, кому мало зображення з діагоналлю 85 дюймів. А тут ще вбудована хитра акустика і пакет smarttv, без якого ринок телевізорів вже не можна уявити. Все це дає редакції gg підстави прогнозувати зростання інтересу до лазерних короткофокусних проекторів як у споживачів (взагалі це взаємопов’язано), так і виробників.

10. Флагманські процесори для смартфонів буде нічим навантажити

Ще 10 років тому смартфони кожен наступний рік переживали маленьку революцію. Збільшувалося в них буквально все щороку: росла діагональ екранів і їх дозвіл. Росли мегапікселі камер і їх число. Зростав обсяг оперативної пам’яті і ємність вбудованих накопичувачів. Росла продуктивність процесорів-спочатку вони навчилися працювати з відео в дозволі hd, потім fullhd, потім освоїли дозвіл 4к і навіть 8к. Тепер вони вміють знімати відео відразу двома камерами-основний і фронтальної і зводити картинку в один файл в режимі реального часу. Тобто з точки зору покупця все органічно поліпшувалося по всіх фронтах. Але ось уже роки три, як користувачі не можуть розгледіти візуального відмінності від продуктивності флагманських смартфонів поточного і попереднього року. Перестала рости діагональ екранів, їх дозвіл перестало рости ще раніше. Парадокс, але нові продуктивні процесори в наступному році вже просто нічим буде навантажити-вони дійшли цієї точки, як і їх десктопні попередники десятком років раніше, де вже давно нічого помітного неозброєним оком не відбувається. Ні, звичайно, завжди можна створити гру, в якій будуть настільки великі текстури, що на високому дозволі її не потягне ніякої процесор в з пристойним fps, але що робити всім тим, хто не грає в ігри постійно? а таких покупців більшість. Чи означає це, що флагманські процесори, які продовжує розробляти той же qualcomm, будуть затребувані тільки геймерами? у будь-якому випадку з цим доведеться щось робити, і все це буде мати вплив як на ринок, так і на користувальницький досвід (або скоріше його відсутність). Тому ми прогнозуємо свого роду стагнацію в сфері передових мобільних процесорів, які ризикують в 2022 році залишитися з незатребуваними можливостями для додатків (і при цьому високою ціною і ризиками перегрівів).

P.s. Традиційний бонус-пункт: у 2022 році ми знову не побачимо макбуків з сенсорними екранами. Який біль! (насправді ні).

Наскільки всі ці прогнози будуть виправданими ми побачимо рівно через рік. Не перемикайтеся.