У росії створено прототип квантового комп’ютера на куквартах

19

Черговий винахід на шляху до створення повноцінного і працездатного квантового комп’ютера зробили російські вчені з квантового центру і фізичного інституту імені п. Н.лебедєва ран. Експерти оголосили про розробку прототипу квантового комп’ютера на іонах з використанням технології масштабування квантових процесорів за допомогою кудитів.

У традиційних комп’ютерних пристроях одиниці інформації можна представити в бітах, що перебувають в стані або 0, або 1. У квантових комп’ютерних системах мінімальна одиниця інформації-кубіт (квантовий біт) — здатна одночасно перебувати як в стані 0, так і 1. Розширені моделі кубітів-кудіти-здатні одночасно перебувати в трьох станах (кутрити) і чотирьох станах (кукварти). Російські вчені побудували систему з двох куквартів, що еквівалентно чотирьом кубітам.

Керівник квантового проекту в «росатомі» руслан юнусов зазначив, що проведений експеримент є першим значущим досягненням на шляху до створення квантового комп’ютера. Універсальний квантовий комп’ютер планується створити вже до 2024 року, і представлена система на іонах може стати базою для пристрою.

В ході експерименту, проведеного у вакуумній камері, були захоплені два іони і за допомогою лазера з ними провели кілька однокудитних операцій, двокубітну операцію всередині кудіта і операцію з переплутування двох частинок (мельмера-соренсона). В результаті російські вчені показали, що ефективність майбутніх квантових комп’ютерів буде вище при проведенні операцій з кубітами, об’єднаними в кукварт.